Мешканці економлять мільйони: реальні приклади, як ОСББ зробили будинки стійкими до бід
Українці завдяки грантам, мешканці багатоквартирних будинків не тільки роблять своє житло теплішим та комфортнішим, а й суттєво економлять. Сьогодні ми розповімо про п'ять крутих рішень від ОСББ з усієї України, на які варто звернути увагу.
Про них написали у "ШоТам".
1. Теплий будинок у Луцьку
У Луцьку ОСББ "Синій дім-43" модернізувало свою багатоповерхівку, якій уже майже 40 років. Вони утеплили стіни, дахи, замінили вікна, поставили регулятори температури на батареї – це завдяки програмі "Енергодом". Цієї зими мешканці розраховують заощадити до 50% на опаленні.
2. Теплі кредити у Харківській області
Будинок ОСББ "Ельдорадо-126" у Чугуєві став найекономічнішим у місті. Мешканці взяли так звані "теплі кредити", які покрили значну частину витрат на заміну вікон, утеплення горища та модернізацію систем освітлення.
За допомогою державної програми мешканці сплатили лише роботи, а 70% видатків покрили держпрограми.
3. Відмова від централізованого опалення на Прикарпатті
Місто Долина в Івано-Франківській області ще у 2007 році повністю відмовилося від централізованого опалення. Мешканцям допомогли встановити індивідуальні котли, а згодом – утеплити будинки. Тепер Долина працює над проектом із партнерами із Фінляндії: вони планують використовувати старі нафтові свердловини як джерела тепла.
Такий підхід вже популярний у Скандинавії, і незабаром шість свердловин у Долині почнуть зігрівати місцеві школи та інші установи.
4. Встановлення теплових пунктів в Одесі
В Одесі мешканці ЖБК "Моряк", об'єднавшись, зробили класне рішення для своїх будинків. На чотирьох із п'яти будівель встановили теплові пункти – системи, які керують подачею тепла від міської мережі. Ці пристрої підтримують комфортну температуру у квартирах, автоматично регулюючи її залежно від погоди.
Наприклад, коли на вулиці теплішає, система знижує температуру в батареях, а коли холоднішає – піднімає.
5. Модернізація теплових мереж у Києві
У Києві, в будинку на вулиці Котельникова, мешканці також не залишилися осторонь енергоефективності. Завдяки міській програмі співфінансування "70/30", вони замінили вікна та двері у місцях загального користування, утеплили фасад та модернізували теплові мережі. Програма працює так, що 70% видатків покриває місто, а решту 30% оплачують мешканці.
Результат вражає: за один сезон будинок заощадив на опаленні понад 600 тисяч гривень, а загалом – понад 2 мільйони гривень. Жителі чотири рази брали участь у цій програмі, щоразу покращуючи стан свого будинку та знижуючи рахунки за тепло.
Крім того, Знай.ua повідомляв, як платити менше за продукти і не страждати від дефіциту