Ліки лише за рецептом: за яким принципом це визначається в кожній аптеці
В Україні з 1 квітня 2023 року ліки продаються за електронними рецептами.
Фармацевт Андрій Чимбар на майданчику популярного онлайн-ресурсу доказової медицини "Бережи себе" пояснив, хто визначає доступність ліків і чому один і той самий препарат можна отримати, як за рецептом, так і без нього.
"Категорію відпустки "за рецептом" або "без рецепта" встановлює національний регулятор. В Україні це Держлікслужба. Рішення ухвалюють, ґрунтуючись в основному на регуляторних нормах ЄС", - каже фахівець.
Наприклад, ін'єкційні (внутрішньом'язові) та інфузійні (внутрішньом'язові) форми в аптеці відпустять лише за рецептом.
Антибактеріальні та протигрибкові засоби мають різний статус залежно від лікарської форми: нашкірні (мазь, крем тощо) – переважно без рецепта, місцевої дії (наприклад, очні краплі) – лише за рецептом.
"Є консенсус, що вперше препарат можна використовувати самостійно, в межах відповідального самолікування, потім ліки мають призначати лікар" , - зазначає фармацевт.
Логіка тут проста: самолікування не повинно переходити в тривалий процес, коли людина придбала велику упаковку засобу, наприклад, від безсоння, і місяць приймає цей препарат.
" Але, на жаль, цей запобіжник легко оминути", – каже Чимбар.
Експерт також ще раз нагадав, що потрібні ліки можна придбати не лише за електронним рецептом.
Для деяких препаратів Міністерство охорони здоров'я розширило можливість відпустки за електронним рецептом на додаток до паперового.
"Водночас важливо розуміти, що ці препарати ВЖЕ були рецептурними", - зазначив фармацевт.
Раніше ми повідомляли, що в Україні хочуть заборонити онлайн-придбання ліків: "Темні сили проштовхують...".