Мурахи після запеклих боїв ампутують кінцівки своїм пораненим: дивовижне відкриття
Вчені зробили дивовижне відкриття: флоридські мурахи-теслі (Camponotus floridanus), що мешкають на південному сході США, рятують своїх поранених товаришів, ампутуючи їм пошкоджені кінцівки. Цікаво, що таку "хірургію" проводять виключно самки.
Ці мурахи живуть у гнилий деревині і часто одержують "бойові поранення" при захисті своїх колоній. Вони лікують своїх поранених родичів, очищаючи рани ротом або відкушуючи пошкоджені кінцівки. Відкриття було опубліковано в журналі Current Biology та обговорювалося на Reuters.
Ентомолог Ерік Франк з Вюрцбурзького університету в Німеччині стверджує, що мурашина "медична система" є найдосконалішою у тваринному світі, поступаючись лише людській.
Дослідження показали, що мурахи ампутують кінцівки лише у певних випадках. Якщо травма перебуває на стегнової кістки, ампутація відбувається у 76% випадків. Однак, якщо пошкоджено нижню частину ноги, мурахи обирають інші методи лікування.
Вся річ у потоці гемолімфи (еквівалент крові у комах). Рани нижче по нозі викликають інтенсивнішу кровотечу, і ампутація в таких випадках не допомагає. А поранення вище ногою мають повільний потік гемолімфи, що дає час ефективну ампутацію.
Процес лікування починається з вилизування та очищення рани, потім мурахи поступово відкушують травмовану ногу. Ампутація може тривати від 40 хвилин до кількох годин. Це дозволяє мурашкам із травмами на стегні виживати у 90-95% випадків, порівняно з 40% без втручання. Для ран на гомілки виживання становить 75%, якщо рану лікують, і лише 15%, якщо ні.
Мурахи, незважаючи на втрату однієї з шести ніг, залишаються повністю функціональними, демонструючи дивовижну адаптацію та турботу про своїх родичів.
Раніше стало відомо про те, як пиво і молоко допоможуть вам виростити багатий урожай.
Крім того, Знай.ua повідомляв, у бджоли країни допоможуть зберігати продукти довше: британські вчені знайшли вихід