Вчені назвали два періоди в житті, коли люди різко старіють

Вчені назвали два періоди в житті, коли люди різко старіють

Американські вчені знайшли підтвердження того, що старіння не є повільним і постійним процесом, і назвали два періоди, коли люди стикаються з проблемами зі здоров'ям і різко старіють.

Їхні висновки опубліковані в журналі Nature Aging.

Інколи люди скаржаться, що вони помічають раптову появу зморшок, посилення болі або ж їм здається, ніби вони постаріли майже за одну ніч. Вчені заявили, що цьому може бути наукове пояснення. Їхні дослідження показують, що процес старіння не є повільним і стабільним, а відбувається принаймні двома прискореними сплесками.

Дослідження, яке відстежувало тисячі різних молекул у людей віком від 25 до 75 років, виявило дві великі хвилі вікових змін приблизно у віці 44 років і знову у 60 років. Результати можуть пояснити, чому сплески певних проблем зі здоров’ям, включаючи проблеми опорно-рухового апарату та серцево-судинні захворювання, що стаються в певному віці.

"Ми не просто поступово змінюємося з часом. Є деякі дійсно драматичні зміни, — сказав професор Майкл Снайдер, генетик і директор Центру геноміки та персоналізованої медицини Стенфордського університету та старший автор дослідження. - Це стається в 44-45 років і на початку 60-річчя".

У дослідженні брали участь 108 добровольців, які здавали зразки крові та калу, а також мазки шкіри, порожнини рота та носа кожні кілька місяців протягом від одного до майже семи років. Дослідники оцінили 135 тисяч різних молекул (РНК, білків і метаболітів) і мікробів (бактерій, вірусів і грибків, що живуть у кишківнику та на шкірі учасників).

Велика кількість більшості молекул і мікробів не змінилася поступово, хронологічно. Коли вчені шукали кластери молекул із найбільшими зрушеннями, вони виявили, що ці перетворення зазвичай відбуваються, коли людям було 40-45 і 60 років.

Сплеск процесів старіння в 45 років спочатку вважався результатом перименопаузальних змін у жінок, які спотворили результати для всієї групи. Але дані показали, що подібні зміни відбуваються і у чоловіків у віці від 40 років.

"Це свідчить про те, що хоча менопауза або передменопауза можуть сприяти змінам, які спостерігаються у жінок у віці 40 років, ймовірно, існують інші, більш значні фактори, що впливають на ці зміни як у чоловіків, так і у жінок", — пояснив доктор Сяотао Шен, колишній докторант Стенфордська медична школа та перший автор дослідження, який зараз працює в Наньянському технологічному університеті Сінгапуру.

Перша хвиля змін включала молекули, пов’язані з серцево-судинними захворюваннями та здатністю метаболізувати кофеїн, алкоголь і ліпіди. Друга хвиля змін включала молекули, що беруть участь в імунній регуляції, вуглеводному обміні та функції нирок. Молекули, пов’язані зі старінням шкіри та м’язів, змінилися в обидва моменти часу. Попередні дослідження припускали, що пізніший сплеск старіння може відбутися приблизно у віці 78 років, але останнє дослідження не могло підтвердити це, оскільки найстаршим учасникам було 75 років.

Ця закономірність узгоджується з попередніми доказами того, що ризик багатьох захворювань, пов’язаних з віком, не зростає поступово, а ризик хвороби Альцгеймера та серцево-судинних захворювань різко зростає після 60 років. Також можливо, що деякі зміни можуть бути пов’язані зі способом життя чи поведінковими факторами. Наприклад, зміна в метаболізмі алкоголю може бути наслідком зростання споживання людьми у віці 40 років, що може бути стресовим періодом життя.

За словами авторів, результати можуть допомогти визначити цільові втручання, такі як збільшення фізичних навантажень у періоди більш швидкої втрати м’язів.

Нагадаємо, раніше лікар-дієтолог Олег Швець пояснив, якою є денна норма для різних категорій людей - дорослих, дітей та вагітних.

Важливо! Матеріал підготовлений на підставі останніх, науково перевірених та актуальних досліджень у сфері медицини. Матеріал, підготовлений журналістом «Апострофа», має виключно інформаційний характер і не є закликом до дії чи основою для встановлення медичного діагнозу. Всі рішення щодо здоров'я повинні бути обов'язково узгоджені з Вашим лікарем, закликаємо обов'язково звертатися до фахівців.

Поділитися сюжетом

Останні новини

Верховна Рада ухвалила закон: які нововведення готуються в армії

"Нафтогаз" попередив українців про опалення: відомо, що потрібно зробити перед включенням тепла в оселі

​Онук та дід з Одеси налагодили міжнародний наркотрафік у дитячих іграшках

Кличко: Столиця підготувала до зими 550 одиниць снігоприбиральної техніки та зробила запаси солі і піску

У РНБО відреагували на фейк z-пропаганди про масовані ракетні удари

За "уламками" по НПЗ у Саратові стоїть Головне управління розвідки

Відпочинь від Dota 2, адже студія Blizzard готується до анонсу ремастера Warcraft II

Масована нічна атака по Одесі: є жертви та поранені, моторошні кадри

Як можуть змінитися комунальні платіжки у 2025 році

"Укрзалізниця" оскандалилась через російську мову

Переломний момент: Генсек НАТО розповів, чому війська КНДР у Європі змінюють правила гри

Донька Маска через перемогу Трампа ухвалила важливе життєве рішення

Мільйонні борги спонукають до підвищення тарифів: вода з крана може стати дорогим задоволенням

Фіксував розміщення військових об'єктів: ТЦКшник зливав росіянам позиції ЗСУ

​Війська РФ атакують ЗСУ хімічними боєприпасами: за жовтень було понад 320 випадків