Не лише перевіряти документи: ТЦК та поліцію наділили новими повноваженнями
Останнім часом на вулицях українських міст все частіше можна побачити, як співробітники ТЦК зупиняють чоловіків мобілізаційного віку. Деякі громадяни висловлюють обурення щодо застосування сили представниками ТЦК, зокрема, коли тих «беруть під лікоть» і ведуть до військкомату. Чи мають військові таке право? У яких випадках їх дії є законними?
За чинним законодавством, представники ТЦК не мають повноважень самостійно затримувати громадян чи застосовувати фізичну силу, повідомляє Коротко про. Однак є певні винятки:
- Відмова виконувати вимоги закону про мобілізацію. Якщо громадянин відмовляється стати на військовий облік або виконувати інші вимоги, передбачені законодавством про мобілізацію.
- Самовільне залишення місця служби. Якщо особа залишила військову частину без дозволу та перебуває у розшуку, співробітники ТЦК можуть сприяти затриманню.
У всіх інших випадках затримання та застосування сили можуть здійснювати тільки правоохоронці.
Право затримувати громадян, застосовувати силу у разі опору або навіть використовувати спецзасоби мають виключно правоохоронні органи, такі як:
- Національна поліція,
- Служба безпеки України (СБУ),
- Державне бюро розслідувань (ДБР),
- Національне антикорупційне бюро України (НАБУ),
- Держприкордонслужба тощо.
ТЦК та СП не входять до переліку правоохоронних органів. Вони є органами військового управління, що співпрацюють з поліцією для виявлення порушників правил мобілізації.
Зупинка громадянина для перевірки документів може відбутися в будь-якому місці – на вулиці, у транспорті, за місцем проживання чи роботи. Під час такої перевірки поліцейські або представники групи оповіщення ТЦК можуть вимагати показати військово-обліковий документ, щоб звірити інформацію з Єдиним державним реєстром призовників.
Якщо документи відсутні, співробітники ТЦК можуть запропонувати громадянину пройти до військкомату для з'ясування обставин. Але у випадку відмови дії мають продовжувати саме поліцейські – вони мають право провести адміністративне затримання та доставити громадянина до ТЦК.
Адміністративне затримання – це тимчасове обмеження свободи особи у випадках, передбачених законодавством. Воно можливе лише у присутності представників поліції або інших правоохоронних органів. У разі опору затриманому можуть застосовувати фізичну силу, а у випадку агресії – спецзасоби, як-то газові балончики, кайданки, кийки.
При цьому має бути складений протокол про затримання, і тримати затриманого можуть не більше ніж 3 години. Протягом цього часу затриманий має право викликати адвоката та фіксувати події на відео.
Раніше ми розповідали, що "Немає сенсу мобілізувати": кого з чоловіків навіть не чіпатиме ТЦК
Також, відстрочку скасують: кого зі студентів можуть мобілізувати