Економіст пояснив, у чому небезпека переходу на воєнні рейки для України
Про це він розповів у авторській програмі Валерія Савчука «Різні люди».
«Насправді у ХХІ столітті в умовах інформаційного суспільства споживання перейти у формат воєнної економіки неможливо. Усі, хто в Україні часто говорять про військову економіку, просто не розуміють тих глобальних структурних змін, які відбулися у всьому світі», - наголошує Олексій Кущ.
Як він пояснює, якщо уявити собі економіку як планету, то ядро – це промисловість, це 20-25% у структурі ВВП, мантія – це сектор послуг, припустимо, 60-65%, і тонкий шар кори – це сировинний сектор, це має бути до 5% у структурі ВВП.
І ось за часів Другої світової війни, розповідає експерт, цей секторальний поділ був зовсім іншим, більше 50% у структурі ВВП займала промисловість, і в цьому плані абсолютно байдуже, що вона виробляє. Тобто, нагадує він, саме тому США швидко змогли переставити спеціалізацію Ford з легкових автомобілів на автомобілі для армії та навіть літаки, адже токарю абсолютно байдуже, яку деталь виточувати. Зараз, констатує експерт, 70% займає сектор послуг – це торгівля, фінанси, кафе, перукарні навколо.
«Сектор послуг на воєнні колії переставити неможливо. Тому всі спроби створити воєнну економіку в таких умовах призведуть до дуже швидкого результату – повного краху всієї економічної системи. Тому що ми не досягнемо розвитку промисловості, але ми зате знищимо сектор послуг, який дає податки, який дає робочі місця. Тобто це закінчиться крахом, барбершопер не піде виточувати снаряди, а бариста – виробляти порох», - пояснює Олексій Кущ.