Мовний контроль у школах: батькам розкрили правду про штрафи і перевірки

Мовний контроль у школах: батькам розкрили правду про штрафи і перевірки

Останніми днями український інтернет-простір заполонили суперечки навколо нового законопроєкту, спрямованого на українізацію шкільного середовища. Законопроєкт №12086, ініційований у Верховній Раді, передбачає заборону використання російської мови у школах, зокрема під час перерв.

Це викликало хвилю обговорень, спекуляцій і навіть з’явилися чутки про можливі штрафи за спілкування російською мовою. Міністр освіти і науки Оксен Лісовий в інтерв’ю ТСН пояснив, чого насправді очікувати від нового закону та як саме відбуватиметься його впровадження.

Оксен Лісовий наголосив, що законопроєкт не містить положень про штрафи для учнів чи їхніх батьків. За словами міністра, поширення інформації про грошові покарання – це маніпуляція, яка не відображає справжньої суті законопроєкту. Основною метою нових норм є створення україномовного середовища, яке б стимулювало учнів та вчителів спілкуватися українською.

шкільний урок

«Я вірю у свідомість людей», – зазначив Лісовий. Він підкреслив, що в Україні російська мова використовується як інструмент агресії та є передумовою для культурного і військового впливу з боку Росії. Саме тому Міністерство освіти прагне створити в школах умови, в яких діти зростатимуть у культурно-українському середовищі, але без застосування примусових штрафів чи покарань.

За словами Лісового, в законопроєкті передбачена відповідальність для адміністрацій шкіл, вчителів і директорів, які мають стежити за дотриманням україномовного середовища в школах. Штрафи як такі до механізму відповідальності не входять, однак директор і вчителі повинні забезпечувати, щоб освітній процес та спілкування на території школи відбувались українською. Їм рекомендується вести просвітницьку роботу, проводити заходи з популяризації української мови та надавати зауваження у разі порушення мовної політики.

Урок у школі, скріншот відео

За словами міністра, повна українізація шкіл – це питання національної ідентичності та безпеки держави. З огляду на поточну ситуацію в країні, держава не може ігнорувати, що російська мова лишається інструментом гібридної війни. Міносвіти наголошує, що створення україномовного середовища – не лише патріотичний крок, але й необхідна умова для майбутнього успіху кожного громадянина.

Лісовий також звернув увагу, що нововведення будуть адаптовані до реальних умов. Школам надаватимуть необхідну методичну допомогу, а вчителі отримають інструкції, як коректно працювати з дітьми з російськомовних родин.

Українізація шкіл не означає повного витіснення російськомовних учнів або вчителів, запевняє Міністерство освіти. Школам радять надавати підтримку російськомовним родинам, які можуть відчувати дискомфорт під час переходу на українську мову. Водночас очікується, що вчителі виявлятимуть розуміння до учнів, які лише починають перехід на українську мову, та допомагатимуть їм у цьому процесі.

Раніше ми розповідали про безкоштовне харчування у школах: МОН назвав дату початку цієї реформи

Також, стане обов'язковим для навчання: що чекає школярів після реформи

Поділитися сюжетом

Останні новини

Верховна Рада ухвалила закон: які нововведення готуються в армії

"Нафтогаз" попередив українців про опалення: відомо, що потрібно зробити перед включенням тепла в оселі

​Онук та дід з Одеси налагодили міжнародний наркотрафік у дитячих іграшках

Кличко: Столиця підготувала до зими 550 одиниць снігоприбиральної техніки та зробила запаси солі і піску

У РНБО відреагували на фейк z-пропаганди про масовані ракетні удари

За "уламками" по НПЗ у Саратові стоїть Головне управління розвідки

Відпочинь від Dota 2, адже студія Blizzard готується до анонсу ремастера Warcraft II

Масована нічна атака по Одесі: є жертви та поранені, моторошні кадри

Як можуть змінитися комунальні платіжки у 2025 році

"Укрзалізниця" оскандалилась через російську мову

Переломний момент: Генсек НАТО розповів, чому війська КНДР у Європі змінюють правила гри

Донька Маска через перемогу Трампа ухвалила важливе життєве рішення

Мільйонні борги спонукають до підвищення тарифів: вода з крана може стати дорогим задоволенням

Фіксував розміщення військових об'єктів: ТЦКшник зливав росіянам позиції ЗСУ

​Війська РФ атакують ЗСУ хімічними боєприпасами: за жовтень було понад 320 випадків