Археологи знайшли найстарішу в світі підводку для очей, якій понад 8 тисяч років

Археологи знайшли найстарішу в світі підводку для очей, якій понад 8 тисяч років

Під час археологічних розкопок на кургані Єшілова Хоюк в районі Борнова в Ізмірі вчені виявили чудово збережений інструмент для підводки очей, зроблений з каменю. Знахідці, яка може вважатися найстарішою у світі у своєму роді - понад 8,2 тисячі років.

Про це повідомляє турецьке видання Arkeonews.

Ці розкопки виявили важливі докази життя епохи неоліту, що дає змогу зрозуміти культуру та середовище ранніх егейських поселенців.Також важливим є датування останніх знахідок, яке відсуває дату заселення цього місця приблизно на 8500 років тому – приблизно 6500 років до нашої ери.

Єшілова Хоюк — це курган у районі Борнова в Ізмірі, який є найдавнішим відомим доісторичним поселенням людей в районі Ізміра. На відміну від тісно розташованих будинків в центральній Анатолії, люди в Ізмірі жили в окремих будинках з різними системами покрівлі.

Знайдений артефакт схожий на кам'яний олівець, який використовували, занурюючи його в ємність з фарбою, щоб підводити очі. Ця практика досі спостерігається в деяких частинах Анатолії.

Чорний залишок на кінчику підводки відправили на аналіз, але вчені припустили, що це оксид марганцю - порошкоподібний мінерал, який служив ключовим інгредієнтом стародавньої підводки для очей. Відкриття вчених доповнює попередні докази інтересу егейських жінок до краси та догляду за собою, включаючи декоративні посудини, знайдені в цьому регіоні.

Керівник розкопок з Університету Еге Зафер Дерін заявив, що кам’яний аплікатор довжиною 9,5 сантиметра є найстарішим у своєму роді зі знайдених.

"На кінчику артефакту є залишки чорної фарби. Це декоративний інструмент, який свідчить про те, що егейські жінки 8200 років тому також дбали про свою красу та доглядали за собою", - заявив він.

Інші артефакти з того самого регіону підтверджують це уявлення. Археологи знайшли декоративні посудини, які вказують на те, що жінки зберігали коштовності та особисті прикраси. Ці предмети, знайдені у великій кількості в курганах Єшилова та Ясситепе, свідчать про те, що особистий догляд і краса були важливими аспектами життя.

Археологи також виявили намистини, намиста та браслети, виготовлені з різних матеріалів, зокрема кістки, каменю та черепашок, які, ймовірно, носили як прикраси.

Використання черепашок вказує на важливість узбережжя Егейського моря та його ресурсів для жителів регіону. Цими мушлями або торгували, або збирали, що виявило ранні мережі обміну та взаємодії між прибережними та внутрішніми громадами. Праця та зусилля, необхідні для збору чи торгівлі цими матеріалами, відображають високу цінність. Ювелірні вироби з цих предметів були не лише формою особистої прикраси, але й відображенням культурних зв’язків із природним світом і навколишнім середовищем, а також соціальним статусом.

Як повідомляв "Апостроф", на півдні Туреччини археологи знайшли таємничу похоронну табличкувізантійського періоду, яка використовувалася для захисту та охорони будівель від злих сил і ворогів і була своєрідним талісманом.

Поділитися сюжетом

Останні новини

Жовтневе сонячне затемнення: астрологиня розповіла, що зміниться у житті українців

Водіям підказали, як уникнути штрафу у разі зупинки поліцією: хитрість із двигуном

Як зберегти врожай гарбуза правильно: господарі назвали головні правила

Україна може опинитися у блекауті на кілька днів – енергетики назвали реальну загрозу

Хто собі бере те, що йому не положено, буде розплата, - Інна Гнатюк про період з 10 жовтня до 25 листопада

Курці, готуйтеся – з 2025 року сигарети подорожчають: подробиці нового закону

Пончики без цукру: переможниця "Мастер Шеф" дала рецепт смачного десерту

Коли збирати врожай капусти у 2024 році: господині назвали кращі терміни

Не в лоб, а через фланги: експерт пояснив тактику наступу ворога і як їй протидіяти

Мобілізація в жовтні: на кого з нетерпінням чекає ТЦК

«Не можна сидіти на трьох стільцях»: експерт розповів, що чекає на Грузію далі

Фікрет Шабанов заявив, що росія хоче розпаду Туреччини: «Ось чому вона йде до БРІКСу»

Допомога у звільненні та реабілітації військовополонених: нова резолюція ПАРЄ

Нові ціни на м’ясо змушують українців стати вегетаріанцями: які продукти подорожчали найбільше

Відстрочка від мобілізації для догляду за рідними: адвокат пояснив, як її отримати без довідки МСЕК