Суд зобов'язав Вікіпедію спростувати неправдиву інформацію щодо екс-держслубовця

Суд зобов'язав Вікіпедію спростувати неправдиву інформацію щодо екс-держслубовця

Шевченківський районний суд міста Києва ухвалив рішення у справі за позовом Владислава Якубовського, колишнього державного службовця, який вимагав захисту честі, гідності та ділової репутації. Позивач звернувся до суду через розміщення в інтернеті недостовірної інформації, що, на його думку, порушує його немайнові права.

Відповідачами у справі виступили кілька осіб та організацій, серед яких ТОВ «Комунікаційний ХАБ Економіка», Teka-Group Foundation, ПАТ «Картель», компанія Nano IT SIA. Ці організації є власниками веб-сайтів delo.ua, dsnews.ua, antikor.com.ua, ord-ua.com та dosye.info, де була опублікована спірна інформація.

Від низки схожих кейсів цю справу відрізняє присутність серед відповідачів компанії Wikimedia Foundation, Inc., яка є власником Вікіпедії. Варто зауважити, що практика використання публікацій в медіа для подальшого розміщення у Вікіпедії інформації про людину чи компанію з метою формування їхньої негативної репутації останнім часом не втрачає популярності, однак навіть у разі спростування публікацій у ЗМІ інформація у Вікіпедії найчастіше залишається.

Позивач стверджував, що на зазначених веб-ресурсах були опубліковані матеріали, які містять недостовірні твердження про його нібито участь у сумнівних фінансових операціях, інших незаконних діях, ухилення від сплати податків. Він наголосив, що ця інформація подається як факти, а не як оціночні судження, що завдає шкоди його діловій репутації.

Заперечення відповідачів полягали в тому, що позивач надав неналежні докази на підтримку своїх вимог, а саме скриншоти публікації, яка стала підставою для звернення з позовом, а не програмний код веб-сторінки. Також відповідачі зазначали, що опублікована ними інформація нібито є загальновідомою, оскільки «розміщена в мережі Інтернет», а також те, що позивач не довів, що в опублікованих новинах йдеться саме про нього.

Основним та додатковим рішенням суд частково задовольнив вимоги позивача та зобов’язав відповідачів видалити оспорювану інформацію і опублікувати спростування на відповідних веб-сайтах, включаючи Вікіпедію. Суддя зазначив, що поширена інформація не є оціночними судженнями, а подається як факти, що може завдати шкоди честі, гідності та діловій репутації особи. Оскільки відповідачі не надали достатніх доказів правдивості опублікованих відомостей, така інформація підлягає спростуванню.

Варто зауважити ще кілька важливих аспектів цієї справи. По-перше, суд наголосив, що навіть видалення інформації, яка була опублікована в мережі Інтернет, не звільняє автора від відповідальності, оскільки така інформація може бути збережена та відновлена. Окрім того, суд послався на сервіс Internet Archive, який дозволяє отримати доступ до інформації, яка була раніше опублікована, але згодом видалена. Як наслідок, наголошується, що саме спростування недостовірної інформації є належним способом захисту порушеного права у таких випадках.

Поділитися сюжетом

Останні новини

Ніжна курочка у вершково-томатному соусі: як зробити м'ясо м'яким та смачним

Нардеп-втікач Дмитрук долучився онлайн до голосування у Раді

Компенсація та санаторій: хто має право на безкоштовне оздоровлення

Мережу вразила історія про квадроберів, літню жінку і безхатька

Ціна знизиться з 4,32 до 2,64 грн за 1кВт/год: тариф на електроенергію з жовтня змінився не для всіх

У ГУР доповіли про виведення з ладу російського тральника "Обухов"

Ірина Білик знову зробила це з Дімою Коляденком: "Дякую, сонечко..."

До гречки чи картоплі: як приготувати смачні курячі тефтелі, простий рецепт

Нові правила мобілізації: ухилянтів притиснули остаточно

Збиття з Patriot російських "Кинджалів" потрапило на відео

Скільки можна заощадити на нічному тарифі на електроенергію

Шмигаль висунув Фіцо ультиматум щодо російських нафти й газу

Дали менше часу для відвідування ТЦК: Кабмін значно скоротив терміни явки за повісткою

Вчені зафіксували дивне випромінювання під час грози – допоможе пояснити причину блискавки

Конесервовані груші на зиму: залишаться, як свіжі і потрібно всього 3 інгредієнти