В Албанії виявлено найбільше в світі родовище природного водню в шахті

В Албанії виявлено найбільше в світі родовище природного водню в шахті

Найбільший природний потік газоподібного водню, який виявлений, витікає через резервуар глибоко всередині хромової шахти в Албанії. Вчені повідомляють про цю знахідку в новому дослідженні, зауважуючи, що це відкриття може відкрити шлях до нових, чистих методів видобутку водню для використання як екологічно чистого палива.

Водень давно вважається альтернативою викопним видам палива, оскільки його можна спалювати без виділення парникових газів. До цього часу природні джерела водню були важкодоступними, а сам ресурс зазвичай вироблявся з природного газу за допомогою процесів, що вимагають великих енергетичних затрат і викидають вуглекислий газ.

Незважаючи на те, що водень відіграє важливу роль у житті глибоко в земній корі, дослідники довгий час вважали, що його висока реактивність перешкоджає його нагромадженню у великих підземних родовищах.

Ситуація змінилася, коли в 1992 році вперше виявили горючий газ у шахті Булкізе в Албанії. Серія вибухів у 2011, 2017 та 2023 роках збільшила підозри щодо того, що газ без запаху дійсно є воднем. Тепер дослідники встановили, що шахта може знаходитися на вершині розлому, що містить від 5 000 до 50 000 тонн дорогоцінного ресурсу.

Аналізуючи газ, що виділяється у шахті, дослідники виявили, що він складається на 84% з водню, а також містить менші кількості метану та азоту. Розраховуючи потік газу, вони припускають, що шахта виділяє близько 11 тонн водню щорічно, що еквівалентно 34 кілограмам на день. Враховуючи інші потоки в тій же шахті, загальна кількість газоподібного водню, яка проходить через неї, становить близько 200 тонн на рік.

“Наше дослідження виявило високий рівень виділення майже чистого геологічного водню, що свідчить про потенціал нового первинного джерела енергії”, – зауважили вчені.

Цікаво, що шахта Bulqizë знаходиться в районі, де є багато залізних руд, відомих як офіоліти, які, як відомо, генерують водень, реагуючи з водою. Тому дослідники припускають, що інші значні природні поклади водню можуть знаходитися під іншими офіолітовими відслоненнями в інших місцях.

“Ми виявили, що офіоліти, які є мантійними породами океанічної кори, що виноситься на континенти, не тільки є ефективними джерелами, але й мають потенціал для розміщення високоякісних, багатих на водень газових покладів”, – підсумували вчені.

Поділитися сюжетом

Останні новини

Чим обробляти дерева в саду восени: поради господарів для гарного врожаю

Лінивий картопляний пиріг з м'ясом: швидкий рецепт від судді "Мастер Шеф" Тетяни Литвинової

Як восени знезаразити грядки на городі: господині розкрили хитрощі

Пояснювальна записка у школу: що обов'язково мають вказати батьки

Як правильно підготувати грядки до зими: досвідчені фермери дали важливі поради

Експерт розповів, чому Захід допомагає захищатись Ізраїлю, а Україні – ні: «Небо одне у нас, спільне»

Школяра принесли в жертву, заради благополуччя закладу: задушили під час ритуалу чорної магії

«Йде етап розплати»: екстрасенс розповіла, до чого пропаганда вже готує росіян

По 499 грн за упаковку: супермаркети різко підняли ціни на молоко, вершкове масло і твердий сир

Паста за 10 хвилин: "Мастер Шеф" дав простий, але дуже смачний рецепт на обід

Мобілізація на окупованих територіях: відмова означає смерть

Для раннього врожаю: коли та як правильно сіяти петрушку восени

Нові правила мобілізації з жовтня: кого торкнуться зміни

Олександр Мусієнко розповів, чи запросять Україну в НАТО на наступному «Рамштайні»: «Розглядають варіанти»

Два місяці Курської операції: військовий експерт розповів про плани ЗСУ та нові контратаки армії рф