В Перу виявили розкішний тронний зал могутньої жінки-моче

В Перу виявили розкішний тронний зал могутньої жінки-моче

Археологи та реставратори, які працюють на місці Моче Паньямарка в долині Непенья на північному узбережжі Перу, виявили тронний зал із колонами із зображеннями та доказами того, що ним користувалася високопоставлена жінка-лідер – ймовірно, жриця чи королева.

Про це йдеться в пресрелізі вчених, оприлюдненому в Pañamarca Digital.

Паньямарка є найпівденнішим монументальним центром культури Моче — суспільства, яке поселилося в прибережних долинах північного Перу приблизно між 350 і 850 роками нашої ери.

Археологія Моче добре відома своїми багатими елітними гробницями, дивовижною архітектурою та творами мистецтва, а також складними релігійними артефактами та образами. Побудований на вершині гранітного пагорба в нижній частині долини Непенья, Паньямарка складається зі східчастої глинобитної платформи, двох нижчих, але великих глинобитних платформ, великої площі з глинобитними стінами та багатьох інших споруд, у тому числі мурованої будівлі періоду формування.

Барвисті настінні розписи Паньямарки вперше були опубліковані в 1950-х роках. Знайдені на площі та платформах, вони зображують священиків і воїнів у процесії, битви між надприродними істотами, незвичайну дволику людину та сцени церемоніальних дій, пов’язаних із полоненими людьми. Але тронної кімнати для королеви ніколи раніше не було ні в Паньямаркі, ні де-небудь ще в стародавньому Перу.

Тронний зал для королеви

Глинобитний трон оточують стіни та колони, на яких зображено чотири різні сцени могутньої жінки, яка в деяких випадках приймає відвідувачів у процесії, а в інших – сидить на троні. Вона зображена на стінах і колонах тронного залу, а також на внутрішніх поверхнях самого трону, асоціюється з півмісяцем, морем і його створіннями, а також з мистецтвом прядіння та ткацтва.

Фрески, виявлені в липні, включають рідкісну сцену цілої майстерні жінок, що прядуть і тчуть, а також процесію чоловіків, що несуть текстиль і корону жінки-лідера.

"Панамарка продовжує дивувати нас не лише невпинною творчістю своїх художників, але й тому, що їхні роботи перевертають наші очікування щодо гендерних ролей у стародавньому світі Моче", - зауважила Ліза Тревер, професор історії мистецтв Колумбійського університету.

Вчені сперечаються про те, чи жінка, намальована на стінах тронного залу, є людиною чи міфічною - жрицею чи богинею. Але фізичні докази трону, включно з ерозією його спинки та відновленими намистинами із зеленого каменю, тонкими нитками і навіть людським волоссям, свідчать про те, що на ньому сиділа справжня жива людина — і всі докази вказують на жінку-лідера Паньямарки.

Розкопки в рамках проєкту на площі Паньямарки також виявили монументальну споруду, про яку раніше не було відомо. Зал сплетених змій також був побудований з широкими квадратними колонами. Багато з цих стовпів були прикрашені малюнками змій, що переплітаються з людськими ногами — мотив, який не зустрічається ніде в мистецтві Моче.

Інші поверхні були прикрашені зображеннями воїнів, зброї та великого чудовиська, що переслідує людину. Зал плетених змій піддався численним оновленням, які включали численні матеріальні зміни, особливо текстиль, ретельне покриття підлоги та побілку раніше прикрашених стін.

"Цей зал, розташований над площею, забезпечував помітне місце — майже як ложа в театрі чи на стадіоні — звідки можна було спостерігати за тим, що відбувається внизу, а також забезпечував приватні місця для своїх привілейованих мешканців", — додав археолог Мікеле Л. Кунс з Денверського музею природи та науки.

Як повідомляв "Апостроф", на півдні Туреччини археологи знайшли таємничу похоронну табличкувізантійського періоду, яка використовувалася для захисту та охорони будівель від злих сил і ворогів і була своєрідним талісманом.

Поділитися сюжетом

Останні новини

Коли садити цибулю на зиму для раннього врожаю: лайфхаки господинь

Якщо звернулися за субсидією тільки у вересні: скільки нарахують

Ідеальне тісто для пиріжків без дріжджів: шеф-кухар дала швидкий рецепт

Атака Росії по Львову 4 вересня: зросла кількість жертв удару

Фізичну гру зібралися перетворити на кіберспорт: це навіть не "стрілялки"

В Одесі збільшили компенсацію за генератори для ОСББ: куди треба звертатися

Вікова чи пенсія по інвалідності: українцям пояснили, яку краще обрати

Електроенергія дорожчає: які нові тарифи запровадять у листопаді

Понад 4,7 тис. екозлочинів на $64 млрд: омбудсмен озвучив наслідки війни РФ

ВАКС продовжив ексголові Нафтогазу Коболєву дію обмежувальних заходів до 12 листопада

Які дерева треба обрізати, щоб не втратити врожай: садівники озвучили найкращі поради

День вчителя вчителя в Україні: що дарувати та як планують відзначати

Німеччина запровадила фінансові зміни для українців: доведеться заплатити за безкоштовне

Чоловік хотів відстрочку через інвалідність батька, але ТЦК йому відмовили: вирішувати довелось в суді

Працівник ТЦК побив чоловіка під час вручення повістки: суд вирішив сурово його не карати