Інвесторів просто кинуть? Яка доля чекає на вкладників в елітні довгобуди "Саги Девелопмент" Андрія Вавриша
Про це пише портал Акценти .
Такі думки не можуть бути випадковими, адже про непрозорість діяльності фундатора будівельної фірми Андрія Вавриша свідчать десятки фактів. Одразу кілька розслідувань, які раніше провели кореспонденти, встановили, що бізнесмен має суттєві фінансові проблеми – проти нього відкриття виконавчих проваджень на десятки мільйонів доларів, а державна виконавча служба, підозрюючи, що він планує втекти з країни, подала позов до суду про позбавлення забудовника закордонного паспорта. . За межі України він виїжджає на законних підставах, адже, як багатодітний батько, має право на відстрочку від мобілізації.
Ще один доказ на користь неблагонадійності "Саги" - це непрозора структура власності девелопера. Компанія фактично не має статутного капіталу, а її засновником і власником є офшор з Панами, пов'язаний із низкою скандальних особистостей, у тому числі чиновників часів президентства Віктора Януковича. Начебто ті часи, коли солідні компанії одного дня могли розоритися, минули. Але чи це так?
Журналісти отримали додаткові свідчення від осіб, які стали жертвами ймовірного шахрайства з боку Саги Девелопмент. Серед них є медійні особи, наприклад, відома телеведуча Ольга Конік-Фреймут, яка свого часу разом із чоловіком мала (не)щастя проінвестувати кошти у «перспективний» проект «Саги» Вавриша.
Редакція «АНТИКОРу» поспілкувалася з Ольгою Конік-Фреймут та її адвокатами для того, щоб зрозуміти, як працює схема на будівництві житла девелопера Андрія Вавриша та чому найближчим часом вся структура «Саги» може «впасти», як будь-яка інша фінансова піраміда.
Як пояснили представники Ольги Конік-Фреймут із адвокатського об'єднання «Адвокатська фірма «Династія», проблеми з житловим комплексом почалися фактично одразу – орієнтовна дата завершення будівельних робіт постійно переносилася. При цьому в укладеній угоді з Володимиром Локотком (чоловік Ольги Конік-Фреймут) було визначено граничний термін для введення будинку в експлуатацію – 30 червня 2021 року, після настання якого, у разі неотримання до цієї дати Сагою документа про введення будинку в експлуатацію, клієнт набував право в односторонньому порядку розірвати правочин. Будинок не було здано, а забудовник навідріз відмовився виконувати умови угоди. Тобто, ні квартири, ні грошей.
У липні 2023 року потерпілі внаслідок незаконних дій забудовника звернулися до юристів, а ті у свою чергу тричі намагалися вийти на контакт із забудовником. Виявляється, що інвестиційний договір було укладено не з материнською компанією "САГА Девелопмент", а з венчурним корпоративним інвестиційним фондом "Саги" (АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ельбрус"). Усі звернення юристів на користь Конік-Фреймут були проігноровані. І це не дивно, як вважають експерти в галузі економіки та девелопінгу, з яким поспілкувалася редакція "АНТИКОРу".
2021 року "Ельбрус" почав демонструвати "дивну" фінансову статистику. Якщо у 2020 році дохід підприємства становив понад 270 мільйонів гривень, з них чистий прибуток – понад 150 мільйонів, наступного року ситуація докорінно змінилася: компанія перестала декларувати дохід, а чистий збиток становив 21 мільйон гривень, у 2022 році ситуація склалася ще гірше, збитки підприємства становили 53 мільйони гривень, поступово знижувалася вартість активів, а зобов'язання при цьому зростали. За 2023 рік «Ельбрус» чи то не подав звітність про доходи, чи її поки що не оприлюднили. У будь-якому випадку ситуація, що склалася в компанії, може свідчити про те, що починаючи з 2021 року кошти з неї виводилися.
Про те, що компанія, керована Вавришем і виконує функції продавця в інвестиційних договорах на придбання житла у «Саги», має значні фінансові проблеми, також свідчить і низка «свіжих» виконавчих проваджень. Лише протягом літа цього року один приватний виконавець Олександр Шарков розпочав одразу 5 виконавчих проваджень проти «Ельбрусу» загальною вартістю понад 35 мільйонів гривень.
І це, звісно, без урахування боргу, який постав перед чоловіком Ольги Конік-Фреймут Володимиром Локотком. Після тривалих спроб повернути власні кошти інвестори звернулися до суду та отримали позитивне рішення на свою користь – 30 січня 2024 року Подільський районний суд прийняв стягнути на користь Володимира Локотка кошти у розмірі 13,3 мільйона гривень. Проте компанія Вавриша, незважаючи на судове рішення і розпочате виконавче провадження, що вступило в законну силу, не поспішає виплачувати заборгованість, адже коштів на рахунку «Ельбруса», який, нагадаємо, є складовою «солідного забудовника» - «САГА Девелопмент», немає.
Відповідь: Рішення Подільського районного суду у Києві було ухвалено 30.01.2024 року. Зазначеним рішенням суд задовольнив позов у повному обсязі: стягнув із венчурного корпоративного інвестиційного фонду Саги на користь клієнта сплачені ним кошти у розмірі 13 335 431,81 грн та судові витрати. В даний час рішення у справі набуло законної сили і знаходиться на виконанні у приватного виконавця.
При цьому, як нам стало відомо від одного з інвесторів, який також уклав угоду з «Ельбрусом», незважаючи на те, що будівництво більшості проектів заморожене, компанія намагається стягувати з людей, які відмовляються платити за «невідомо що» пеню через нібито невчасно. скоєних внесків.
Недалеко пішли й інші компанії Вавриша, які входять до структури «САГА Девелопменту». Підприємства, які займаються будівництвом, також у тотальному «мінусі». ТОВ «САГА 18» виглядає вкрай неблагонадійно. Статутний капітал компанії, що займається «організацією будівництва будівель» - 1000 грн. Працює на ньому офіційно лише одна людина, а вартість активів наближається до розміру зобов'язань (активи – 289 млн. грн., зобов'язання – 269 млн. грн.). При цьому за останні три роки доходу компанія не мала (якщо вірити офіційним даним), а збитки становили 4 мільйони гривень.
При цьому ТОВ «Сага 18» є фігурантом кримінального провадження про самоврядність та службову підробку. Відповідні відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020100000000893 від 02 жовтня 2020 року. У рамках кримінального провадження було накладено арешт на земельні ділянки та об'єкти незавершеного будівництва за адресою: м. Київ, вул. Сагайдачного, 18, тобто під арештом знаходився житловий комплекс «Saga City Space», де Ольга Конік-Фреймут разом із чоловіком придбала нерухомість. Однак у червні 2023 року Подільський районний суд задовольнив клопотання адвоката компанії, знявши арешт з майна.
Таким чином, можна дійти висновку, що з «САГА Девелопмент» щонайменше з 2021 року виводяться кошти, а всі будівельні проекти, які зараз реалізує забудовник, є ризиком заморозки і можуть стати черговими столичними довгобудами. Куди зникають гроші із солідного будівельного бізнесу – питання риторичне. Але, здається, раніше журналісти розкрили місце, куди Андрій Вавриш може виводити кошти – це офшорні компанії, зареєстровані в Панамі.