МВФ підтвердив прогноз: експерт розповів про головні економічні проблеми України у 2025 році
Міжнародний валютний фонд підтвердив припущення про те, що державний борг України досягне рівня 100% ВВП.
Про це у своєму телеграм-каналі зазначив економіст Олексій Кущ. Він пояснив, що за результатами 2024 року очікується, що державний борг складе 95% ВВП, а до кінця 2025-го – майже 100%.
Деякі експерти вважали, що безвідплатні гранти та конфісковані російські активи могли б полегшити ситуацію, але реалії виявились набагато складнішими. Однак, Олексій Кущ зазначає, що державний борг продовжує зростати.
Ще одним важливим показником є вартість обслуговування цього боргу. Згідно з оцінками, вона перевищить 5% ВВП, що є еквівалентом довоєнних витрат на оборону. Це створює додаткові фінансові виклики для країни, яка і так витрачає значні ресурси на військові потреби.
Кущ також наголошує, що безпечний рівень державного боргу для країн, що розвиваються, становить не більше 60% ВВП. Цей показник був визначений у Маастрихтських критеріях – основних вимогах для вступу до Європейського Союзу. За таких умов вступ України до ЄС стане складним завданням, оскільки країна буде змушена знижувати свій борговий тягар. Як зазначає економіст, Євросоюз, найімовірніше, поставить вимогу: або зниження боргу, або відтермінування членства.
Основна проблема полягає в тому, що Україні доведеться досягти високого темпу економічного зростання, аби зменшити дефіцит бюджету та водночас контролювати рівень боргу. За словами Куща, зниження боргу під час війни є практично неможливим, оскільки для цього потрібно, щоб ВВП країни зростало більш ніж на 33% щорічно, що є абсолютно нереалістичним у нинішніх умовах.
Економіст також розглядає варіант, коли борг можна було б погасити через інфляцію та номінальний ріст ВВП у гривні, але це призведе до девальвації національної валюти та ускладнить погашення валютного боргу.
Кущ підкреслює, що шанс на зменшення державного боргу до 60% ВВП був втрачений.