На фронті не вистачає дронів: з якими проблемами стикаються українські виробники БПЛА

На фронті не вистачає дронів: з якими проблемами стикаються українські виробники БПЛА

Війна з росією стала справжнім поштовхом для розвитку безпілотних літальних апаратів в Україні. Водночас після кожного зростання виникають "проблеми росту".

Про головні виклики для виробників БПЛА в Україні у інтерв’ю ведучому програми "Переозброєння.Security Talks" Валентину Бадраку розповів директор компанії "Ukrspecsystems" Дмитро Хасапов.

Серед основних продуктів компанії є відомі розвідувальні комплекси PD-2 та Shark. Вони масово постачаються підрозділам на передову і забезпечують розвідку на оперативно-тактичному рівні.

З початку повномасштабного вторгнення компанія перенесла частину виробництва за кордон для того, щоб убезпечити персонал і склади запчастин від російських обстрілів. За два роки компанія також розширила мережу невеликих виробництв по Україні.

"Це зроблено для того, щоб це була диференційовна система. І у разі, якщо буде приліт по одному заводу, інший зможе перебрати на себе функцію того заводу або продовжити випуск продукції", – розповідає Хасапов.

Функціонування такої системи потребує багатьох ресурсів. В першу чергу ці ресурси "забирають" з планів розвитку компанії. При цьому керівник "Ukrspecsystems" наголошує: всі виробничі потужності і обладнання були відкриті та перенесені без жодної підтримки від держави.

Серед цих проблем, характерних для всіх українських виробників БПЛА, Дмитро Хасапов називає:

  • відсутність довгострокових державних контрактів на постачання продукції;
  • несвоєчасне авансування вже підписаних контактів, через що страждає закупівля необхідних для виробництва матеріалів;
  • застаріла нормативна база (ГОСТ);
  • максимальна норма прибутку може досягати 25% згідно діючих постанов, але фактичний прибуток по завершенню контракту значно менший.

Усі проблеми в комплексі не дозволяють планувати розвиток виробництва. Тож українським компаніям доводиться відкладати програми з розробки нових моделей дронів чи відкриття нових потужностей.

"Нам від замовника приходить інформація: – Нам потрібно більше і більше. Але в мене немає якихось підписаних контрактів на роки. Жодного контракту в мене не підписано на три роки. Жодного контракту в мене не підписано на два календарних роки", – говорить Хасапов.

Він наголошує: якщо у держави немає ресурсів завантажити підприємство на повну потужність і спростити цілий ряд бюрократичних процедур, виходом могло б стати відкриття експорту для продукції українського ОПК. І у компанії вже був успішний досвід використання ресурсів іноземного замовника для розвитку виробництва в Україні.

"Завдяки тому, що ми вийшли на світову арену і зробили найперший наш експортний контракт в ОАЕ, держава звернула на нас увагу", – зауважує Хасапов.

У той період саме експортний контракт дозволив "Ukrspecsystems" в голос заявити про себе в Україні. А кошти, отримані з його реалізації, були направлені на створення нових БПЛА та модернізацію існуючих систем.

"Це кошти, котрі заходять нам на поточний рахунок. За яких ми фінансуємо наші розробки і як наслідок – наповнюємо наш ринок БПЛА тими продуктами, які потребують "на нулі", – підкреслює керівник компанії.

Директор "Ukrspecsystems" переконаний: саме державні довготривалі контракти та відкриття зброярського експорту дозволять розробникам БПЛА направити значні ресурси на розвиток передових технологій, а не виживання, як це є зараз.

"При наявності планових перехідних контрактів з боку держави і відкритого експорту, сектор безпілотної авіації працював би над розвитком технологій, завдяки яким ми мали б суттєву перевагу на фронті", – резюмує Дмитро Хасапов.

Поділитися сюжетом

Останні новини

Північна Корея включилася у війну на боці рф: експерт розповів, скільки військових Кім може відправити в Україну

Допомагатиме авіація: в Україні посилять захист енергооб'єктів

Допомога на проживання для дітей: хто може залишитися без фінансової підтримки

Прогнози НБУ не справдились: темпи зростання цін в Україні прискорились, з'явились невтішні цифри

Ух ти, галичани в космосі: вийшла "демка" українського шутера з безліччю посилань до нашої культури

У Зеленського заявили про тиск з боку США - вимагають мобілізацію в Україні з 18 років

Які квіти з саду потрібно забрати в дім на зимівлю: садівники поділились порадами

Олена Бюн розповіла, чиї інтереси представляє Папа Римський та чому: «Кремлівські гроші»

Чому різко активізувались ТЦК: нардеп пояснив велику кількість "облав"

Комунізм, антиколоніалізм і гроші: експерт розповів, чому КНДР допомагає росії

Сирник із секретом під шоколадною глазур'ю: смачний та доступний рецепт

До 2 тис. доларів хабаря з ухилянта: поліція викрила групу медиків на Черкащині

Схема крупніша за "Даймонд Пей": як російські власники виводять гроші українців із Sense bank

Порошенко має відреагувати на незаконне збагачення депутатки від «Євросолідарності», в котрої знайшли 1,5 млн дол готівки – експерт

Штраф в 51 тисячу: Верховна Рада посилила покарання для українців, перелік порушень