Україна через контрабанду втрачає 300 млрд: митниця не помічає запчастини, "айфони" та "італійські бусики"

Україна через контрабанду втрачає 300 млрд: митниця не помічає запчастини, "айфони" та "італійські бусики"

Чи є важливі питання – чи перестала через Чернівці їхати контрабанда з Туреччини? Ні. Чи зупинився потік "італійських бусиків" через Закарпаття? Ні. Хтось перестав тягнути машини, запчастини та айфони через Волинську митницю? Теж ні.

Цими питаннями ставиться український журналіст Євген Плінський у своєму Telegram-каналі.

Митниця, фото: Facebook

За словами Плінського, економіст Олексій Кущ математично розклав, що обіцяних від боротьби із контрабандою 300 млрд грн бюджет так і не побачив. Навіть 100 млрд додатково не прийшло, а це означає, що персоналізована боротьба проти системної проблеми теж виявилася неефективним інструментом.

Сьогодні чітко можна констатувати, що результатом санкцій став лише перерозподіл впливу на митниці, зміна контрабандних груп та кланів, посилення ролі силовиків та оновлені правила гри для тих контрабандистів, які проскочили списки санкцій. Усі.

Контрабанда у Львові, фото: СБУ

Навіть Вадим Альперін, якого Зеленський особисто назвав "Хрещеним батьком контрабанди" і який далі перебуває під санкціями РНБО, кількома справами НАБУ та позбавлений громадянства, за даними моїх джерел, під час війни причетний до організації експорту схемного зерна через порти Одеси. Як таке можливе – я не знаю.

Звичайно, як я сказав на самому початку, позиція Президента Зеленського щодо контрабанди незмінна з 2019 року, а саме її повне викорінення. І це підтверджується його особистими діями у 2019, нестандартними кроками РНБО у 2021, підписаним законом про криміналізацію контрабанди у 2023 та підтримкою концепції перезавантаження митниці у 2024.

Але, як ми бачимо, незважаючи на все це, за п'ять останніх років якісно змінити роботу митниці та зменшити потік контрабанди так і не вийшло. Не вийшло, бо багато залежить не лише від бажання Президента, а від конкретних дій його команди.

Товари на митниці. Фото: Youtube

Що з цим усім робити? Єдиної відповіді немає

Але він має бути у тих, хто сьогодні береться за чергову реформу митниці, оголошуючи, що проведення прозорого конкурсу на голову ДМСУ під контролем міжнародників та позбавлення Мінфіну кадрового впливу вирішить усі проблеми. Хочу помилятися, але з огляду на всі описані проблеми та пункти - не вийде.

Зовнішній вплив силовиків, відсутність інституційної незалежності, інтеграція контрабандних кланів та бажання конкретних людей із урядового кварталу заробляти на митниці – ось головні виклики, боротьбу з якими, на жаль, у законопроекті не припишеш. Це вже десь на рівні самосвідомості влади. Вона або відмовляється від всього цього, або ні.

Публікація "Брудні ігри", скріншот: Telegram

Публікація "Брудні ігри", скріншот: Telegram

Також, тендер на будівництво меморіального цвинтаря для військових знову потрапив у корупційний скандал.

Поділитися сюжетом

Останні новини

Чим підживити яблуні восени: підготовка саду до нового врожаю

Скриншот у Telegram допоможе: народний депутат розповів, як уникнути призову

Микола Томенко: "Вони воювали за свої зарплати і пенсії"

Діти, вік та самотність: хто з українців може "оформити" надбавки до основної пенсії

Мобілізація в Україні: адвокат пояснив, як діяти під час вручення повістки за наявності відстрочки

Поблизу Курської АЕС спалахнула пожежа через обстріли

Замість підвищення податків має бути реформа митниці і податкової - Руслан Пахомов

На Одещині чоловіка незаконно утримували у ТЦК: справа дійшла до суду

Удар занадто сильний: які продукти подорожчають найбільше

Важлива зустріч від ПРООН та Швеції: співробітники Держекоінспекції взяли участь в круглому столі з забезпечення гендерної рівності

Харківського активіста Кирила Яківця помітили в Іспанії: експрокурор ніжиться біля басейнів

Графіки відключення світла незабаром повернуться: експерт назвав терміни

Як правильно замаринувати скумбрію: рецепт смачної та ідеальної на сіль рибки

Співробітники Держекоінспекції взяли участь в круглому столі з забезпечення гендерної рівності, організованому ПРООН та Швецією

Реєстрація компанії в ОАЕ