Як підготувати дерева до зими, що треба зробити з яблунею наприкінці сезону
Вже майже зима. Яблуні чи не останніми у сезоні продовжували нас тішити своїми плодами. Але врожай вже зібраний, листя майже облетіло, а отже треба готувати яблуню до зими, щоб наступного року вона знову нас радувала врожаєм.
Основний догляд за цією плодовою культурою в осінній період полягає в поливі, санітарному обрізанні, підживленні та обробці рослини від шкідників. Сюди ж входять зачистка стволів та їх побілка. Як правильно проводити процедури із плодовими деревами, розповідають Vesti.ua.
Полив плодових дерев на зиму
Осінь в Україні видалася суха, а значить для того, щоб забезпечити яблуні гарну зимівлю, ґрунт слід добре зволожити, як безпосередньо біля стовбура, так і за межами крони. Поливати дерева найкраще після того як спаде листя, але до заморозків.
Пролити ґрунт необхідно на глибину як мінімум один метр. Чим дерево старше, тим води потрібно більше:
Перекопування ствольних кіл
Перекопування восени потрібно обов'язково, тому що в результаті цієї процедури гинуть різного роду шкідники, що влаштувалися у грунті на зимівлю. Адже для початку ми прибираємо з приствольного кола опале листя та плоди, суху траву, а тільки потім беремося за лопату і перекопуємо. В результаті ми видаляємо всі можливі “притулки” шкідників. Все зібране сміття потрібно винести з ділянки та спалити.
По ходу перекопування слід удобрити ґрунт перегноєм.
Подумайте про те, щоб усунути найближчі від яблуні мурашники. Мурахи - переносники попелиці, таким чином ви на якийсь час убережете дерево від попелиці навесні.
Підживлення плодивих дерев восени
Після поливу, а можна і одночасно з ним слід підживити яблуню. Для цього найчастіше використовуються калійні та фосфорні добрива (азотні вносити не потрібно!). Разом з водою вони набагато швидше проникають у коріння та активніше поглинаються деревом.
Читайте також: Коли і як садити озимий часник у листопаді 2023 року, щоб був великий
Як засоби збагачення ґрунту можна використовувати як готові добрива, так і приготовані самостійно.
Рецепт: в 10 л води потрібно додати 1 ст.л. будь-якого калійного добрива та 2 ст.л. будь-якого фосфорного, наприклад суперфосфату. Все ретельно перемішати і залити в пристовбурне коло. Відра розчину вистачить на 1 кв.метр площі.
Санітарна обрізка яблунь восени
Листопад – оптимальний час для такої процедури. Бажано встигнути провести її до заморозків, але якщо трохи підморозило вночі, це не біда. Тобто ми видаляємо лише хворі та сухі гілки.
Зрізати гілки потрібно акуратно - так, щоб не утворювалося задирання кори. Тонкі гірочки видаляють секатором чи садовими ножицями, товсті - спилюють ножівкою.
Після обрізки місце спила слід обробити мідним купоросом і замазати садовим варом.
Як обприскувати яблуню у листопаді
Обприскувати яблуні у листопаді слід після того, як опаде листя. Для осінньої обробки яблунь використовуються, як правило, залізний або мідний купорос, сечовина (карбамід), бордоська рідина, фітоспорин або карбофос. Залізним купоросом обприскуються дерева від шкідливих комах, які зимують під корою, від лишайників та грибкових захворювань. Сечовина у високій концентрації випалює практично всі інфекції.
Якщо листя вже опало, можна обприскати рослину 3%-ним розчином бордоської рідини, оскільки вже немає ризику того, що рослина може отримати опіки.
Перед опискуваням необхідно прибрати всі рослинні рештки з-під дерев - бажано їх спалити. Обробку потрібно проводити в ясну погоду з ранку, щоб листя та кора надвечір висохли. Важливо! Обприскування потрібно робити тотально - від верхівки дерева до його коріння
Важливо! Обприскуємо дерево тотально - від верхівки до коріння. Тоді є шанс, що ви позбавитесь всіх шкідників.
Як правильно білити плодові дерева на зиму
Багато садівників проводять у листопаді побілку яблунь та інших фруктових дерев. Шари побілки захищають від шкідників і несуть світловідбивну функцію.
Перед процедурою кору дерева слід зачистити дерев'яним (не металевим!) скребком від старої кори та моху.
Перед початком роботи навколо дерева необхідно постелити тканину, щоб зібрати всі елементи зачистки. Зачищати слід дуже акуратно, але якщо постраждала жива кора, подряпини слід продезінфікувати зеленкою або пролити перекисом водню. Рани та тріщини слід обробити садовим варом або глиняною бовтанкою.
Рецепт бовтанки: 250 г глини змішати з водою, мідним купоросом і гною (100 г). Можна додати дрібно нарізану солому. Все ретельно перемішати до консистенції густої сметани. Цю суміш наносимо на місця, де кора пошкоджена і чекаємо, доки вона застигне.
Тепер ваше плодове дерево готове до побілки.
Побілку слід наносити на сухе дерево широким пензлем у кілька шарів. Пензлик повинен рухатися знизу вгору.
Важливо! Починати білити дерева можна лише коли рослині вже 2-3 роки. Однорічні дерева ще слабкі і процедура може пошкодити їх тоненький стовбур.
Для побілки іноді беруть акрилові та водоемульсійні фарби, але можна виготовити розчин і самому. Для ефективного захисту кори від негативного впливу використовують сухі суміші, які розводяться водою. Найчастіше білять вапном або крейдою, але іноді використовують акрилові та водоемульсійні фарби. Але досвідчені садівники наполягають, що засоби для побілки плодових дерев восени обов'язково повинні включати глину або клей для прилипання, а також фунгіциди або мідний купорос для боротьби з комахами і господарське мило.
Рецепт: клей ПВА, крейда або каолін беруться в рівних пропорціях та ретельно перемішуються. Періодично до них невеликими порціями додається вода. Розмішувати побілку потрібно дуже довго – всі компоненти повинні дуже якісно розчинитись у воді та з'єднатися один з одним. По консистенції готовий склад має нагадувати олійну фарбу.
Читайте також: Уберегти королеву саду: як укрити та підгодувати троянди на зиму
Читайте також:Коли та як правильно обрізати виноград на зиму - лайфхаки садівників
Читайте також: Зимові овочі. Що посадити у листопаді на грядці, щоб навесні був урожай