Поливайте перець тільки так: проста хитрість, щоб гілки ламалися від плодів
Підживлення перців дуже впливає не тільки на розмір плодів, а й на їхні смакові якості, пише Politeka.net.
Своїми секретами вирощування великого і смачного перцю поділився і досвідчений господар, автор каналу «Корисне TV».
«Секретів небагато і їх дуже легко дотримуватись, щоб у вас росли такі красиві, великі та смачні перці», - зазначив господар, демонструючи свій розкішний урожай перцю в теплиці.
Як правильно поливати і підживлювати перець.
Городник також нагадав, що перець дуже любить тепло тому він вирощує його тільки в теплиці. З його словами, окрім всього іншого на перець у теплиці не нападають шкідники.
«В теплиці таке буває рідко, але побороти їх легко. Другий секрет – це правильний полив, томущо перці люблять не тільки тепло, а й вологу. Щоб їм було добре», - розповів господар, додавши, що для перцю він використовує крапельний полив.
Як правильно поливати і підживлювати перець.
Городник поливає під одну рослину крапельним поливом по 2 літри вранці, а також ввечері.
«Якщо ви поливаєте з лійки, обов’язково зробіть невеличкі заглиблення біля стовбура, щоб коли ви поливаете, то вода залишалася в центрі, а не розтікалася подалі від перцю. Томущо коренева система не дуже велика у перців і полив повинен бути сконцентрований», - розповів господар.
Ще один секрет господаря – підживлення перцю. Одне з них – гуматом калію. Для приготування такого розчину необхідно 35 мл розчинити у 10 л води і додати у цей розчин один літр з коров’ячого посліду.
«Перемішував і поливав рослини, томущо у той час, коли перший врожай перцю починає набирати колір він ще продовжує рости вгору, тому йому потрібен не тільки фосфор і калій, а ще й азот, щоб рости догори і закладати другий врожай, котрий я буду збирати наприкінці літа», - розповів господар.
Копайте часник терміново: городник назвав головні ознаки дозрівання.
Огірки після такого підживлення одбарують казковим врожаєм: найкращі способи за копійки.
Листя огірків жовтіє і сохне: як можна гарантовано врятувати врожай.