Пенсіонери та мігранти: Олена Черненко назвала головні проблеми європейської охорони здоров'я
Про це вона розповіла у програмі «Діалоги з Максимом Ялі».
«От перша модель (ред. – у Великій Британії) – це єдиний державний платник, коли всі люди, які перебувають у країні на легальних засадах, мають право на будь-яку медичну допомогу. У нас в Україні намагаються реалізувати такий самий варіант. У нас було прийнято саме систему єдиного державного платника. Дуже важливо, що система створювалася як ідеологія у 50-ті роки XX століття, коли виклики перед медициною, яку потрібно доставити людям, були абсолютно іншими», - зазначає Олена Черненко.
Як вона пояснює, тоді була інша демографія, багато працюючих, мало пенсіонерів, а захворювання або з летальним кінцем, або такі, після яких людина спокійно поверталася до роботи. Отже, констатує експертка, медицина була покликана працювати з цими проблемами і в цих умовах.
«Протягом буквально лічених десятиліть (тобто в масштабах людства – це секунда взагалі, це мізерний термін) все змінилося з ніг на голову, змінилося радикально. Як і в багатьох інших сферах людської діяльності XX століття стало абсолютно поворотним, лінією вододілу. І змінилося у частині демографії дуже багато. Тобто у нас зараз зворотна історія, у нас питома вага людей старшого віку стрімко збільшується», - пояснює Олена Черненко.
Друга група факторів, продовжує вона, – це політичні зміни в Європі, зокрема тиск міграційних трендів. За словами гості програми, це придбання буквально останніх кількох десятиліть – стрімкий потік біженців, особливо коли ми говоримо про країни Близького Сходу, це мільйони людей, які не адаптуються, не навчають мови, не працюють, заводять сім'ї та потребують медичної допомоги.