Росія використовує Мексику як платформу для шпигунства проти США, - NBC News
Російські спецслужби посилюють свою діяльність у Мексиці з метою проведення шпигунських операцій против Сполучених Штатів, що є відтворенням практик часів "холодної війни".
Цю інформацію повідомляє NBC News.
Згідно з даними видання, протягом останніх кількох років Росія істотно збільшила кількість співробітників у своєму посольстві в Мехіко, незважаючи на те, що Москва має лише обмежені торговельні зв’язки з цією країною.
Американські чиновники вказують на те, що ця тенденція викликає беспокойство, вважаючи, що масштабне збільшення штату спрямоване на укріплення розвідувальних операцій Кремля щодо США, а також на підсилення його пропагандистських зусиль, які ставлять за мету підірвати відносини між Вашингтоном і Україною.
Адміністрація Байдена вже піднімала це питання перед мексиканським урядом.
"Росія дійсно інвестує в Мексику, прагнучи зміцнити свою позицію", - зазначив в інтерв’ю NBC News один з американських чиновників.
США стурбовані й уважно спостерігають.
Директор ЦРУ Вільям Бернс раніше заявив, що його відомство й уряд США "дуже уважно стежать" за російською присутністю в Мексиці.
За його словами, це частково є наслідком висилки російських шпигунів з інших країн після повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
"Частково це пов’язано з тим, що багато російських розвідників були вигнані з Європи.
Тому вони шукають нові місця для діяльності", - зазначив Бернс у Лондоні у вересні, відповідаючи на питання про ймовірне шпигунство Росії з Мексики.
Дії Росії в Мексиці відображають більш агресивну політику її спецслужб на багатьох фронтах, оскільки Кремль намагається придушити критику з-за кордону, підірвати підтримку України та послабити західні демократії, стверджують колишні розвідники.
Як вказують американські й європейські чиновники, цей підхід включає саботаж, плани ліквідації, постійні кібератаки та великомасштабні глобальні кампанії дезінформації.
"Зараз вони готові до набагато більших ризиків, ніж могло б бути у минулому", - зазначив Пол Колбе, який 25 років працював оперативним офіцером ЦРУ в Росії, на Балканах та в інших регіонах.
Генерал ВПС США Глен Ван.
Герк, голова Північного командування Збройних сил США, в березні 2022 року в Сенатському комітеті з питань збройних сил заявив, що російська військова розвідка ГРУ має значну присутність у Мексиці.
"Я хотів би зазначити, що найбільша частка членів ГРУ зараз перебуває в Мексиці, це співробітники російської розвідки, які дуже уважно стежать за своїми можливостями впливати на США", - сказав Ван Герк.
Після слів генерала, які пролунали незабаром після початку повномасштабного вторгнення в Україну, Росія продовжила розширювати свою присутність у посольстві в Мехіко, отримуючи акредитацію від мексиканської влади.
Відповідаючи на запитання про коментарі генерала, президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор заявив, що не має інформації з цього приводу і що Мексика є "вільною, незалежною, суверенною країною".
Незважаючи на те, що Мексика протягом десятиліть укріплює торговельні зв’язки зі Сполученими Штатами, вона традиційно намагається уникати повного узгодження з зовнішньою політикою Вашингтона та підтримує дружні відносини з Росією і Кубою.
Троцький і льодоруб.
NBC News зазначає, що російські шпигуни і їхні американські інформатори мають тривалу історію діяльності в Мексиці.
У 1940 році Кремль розшукував одного зі своїх революційних лідерів і комуністичних ідеологів, Леона Троцького, який був усунутий від влади після конфлікту з радянським диктатором Йосипом Сталіним.
Троцький, якого вважали можливим наступником Володимира Леніна на посаді лідера Радянського Союзу, переховувався, переїжджаючи з країни в країну, поки не оселився в Мексиці.
Однак 20 серпня 1940 року Троцький впустив до свого офісу іспанського комуніста, якого вважав другом.
Гість, Рамон Меркадер, приховав під курткою льодоруб, який потім використав для нападу на Троцького, який помер від отриманих ран на наступний день.
Плацдарм для шпигунства.
Джон Сайфер, який пропрацював 28 років у секретній службі ЦРУ, зазначив, що Росія завжди казала американцям, які хотіли шпигувати на її користь, вирушати до Мексики.
"Десятиліттями, якщо американці зверталися до нас, пропонуючи шпигувати для Москви, їм радили їхати до Мехіко.
Середовище для російської розвідки в США дуже ускладнене", - зазначив Сайфер.
У 1970-х роках Крістофер Бойс, студент коледжу, що працював у аерокосмічній компанії TRW у заможному передмісті Лос-Анджелеса, і його шкільний друг Ендрю Долтон Лі були визнані винними у передачі секретів американських супутників Радянському Союзу.
На протязі двох років Лі регулярно подорожував до Мехіко, щоб передати секретну інформацію радянським агентам та отримати гроші для себе і Бойса.
Їхня історія була адаптована у книзі та великому голлівудському фільмі "Сокіл і сніговик".
Гарольд "Джим" Ніколсон, високопоставлений офіцер ЦРУ, засуджений у 1997 році за шпигунство на користь Москви, намагався залучити свого сина для отримання "пенсійних" виплат від російських агентів у Мексиці.
Його син був арештований і засуджений у 2010 році, а батько був засуджений вдруге.
Два роки тому видатний мексиканський науковець Гектор Кабрера Фуентес визнав себе винним у тому, що був завербований російськими агентами для стеження за інформатором уряду США, який проживав у Маямі.
Фуентес жив подвійним життям у двох сім’ях на двох континентах, і російські шпигуни скористалися цією ситуацією, щоб переконати його співпрацювати.
Сприятливе середовище.
На відміну від США, де російська розвідка перебуває під наглядом ФБР, а консульства закриті, Мексика надає Москві зручне і менш ризиковане місце для стеження за агенми в США та проведення інших операцій, зазначають колишні офіцери розвідки.
"Це дуже сприятливе середовище для роботи росіян.
Це має сенс, і саме тому росіяни там у такій великій кількості", - говорить Дуглас Лондон, колишній старший офіцер ЦРУ та автор мемуарів "Вербувальник".
За його словами, росіяни, напевно, використовуватимуть близькість Мексики та її відносну безпеку поза досяжністю американських правоохоронців, щоб підтримувати як американських агентів, так і російських офіцерів, які працюють під "глибоким прикриттям" у США.
Колишні розвідники звертають увагу, що російська розвідка також може використовувати близькість Мексики для виходу на політичних ворогів Путіна в США.
Легальна робота, ризик і дезінформація.
За словами Лондона, росіяни, скоріш за все, не будуть зацікавлені в тому, щоб їхні оперативники нелегально перетинали південний кордон разом із мігрантами.
"Вони прагнуть, щоб будь-яка подорож виглядала законною, чистою, непомітною", - зазначив він.
Проте, інші колишні розвідники вважають, що російські спецслужби могли б співпрацювати з транснаціональними злочинними мережами, якщо це відповідало б конкретній місії, і якщо вони були готові до набагато більших ризиків.
Частина завдань ГРУ полягає в підготовці можливих диверсійних операцій на випадок конфлікту зі США, і Мексика могла б стати базою для таких планів в разі непередбачених обставин, зазначають колишні розвідники.
Сприйняття великої російської шпигунської бази в Мексиці також служить інструментом пропаганди, яке допомагає перебільшити можливості Москви та підживлює уявлення про нібито "неконтрольований кордон", каже Кольбе.
Американські чиновники також занепокоєні спробами Росії маніпулювати інформаційним середовищем у Мексиці, намагаючись не лише підірвати міжнародну підтримку Україні, але й посіяти соціальні розбіжності.
Росія розширила присутність свого державного ЗМІ RT в Мексиці і провела велику рекламну кампанію для цього каналу.
У квітні посол Росії в Мексиці опублікував неправду, поширену російськими державними ЗМІ, про те, що США вербують членів наркокартелів з Мексики та Колумбії для участі у військових діях в Україні.
Це безпідставне повідомлення підхопили деякі мексиканські ЗМІ.