Доведеться докуповувати? Українцям відповіли, що буде із пенсією, якщо знайдуть "російський" стаж
Для всіх наших шановних читачів, які стосуються отримання пенсійних виплат, є одразу кілька відповідей на дуже важливі питання. Так, перед виходом на заслужений відпочинок у майбутніх пенсіонерів виникає багато сумнівів і питань, навіть побоювань: а чи не залишаться вони без пенсії, чи не відмовлять їм у Пенсійному фонді.
Відповіді на ці питання допомогли відшукати експерти з пенсійних питань з видання "На пенсії".
Олексій із міста Одеса у 2024 році стане 60-річним громадянином, і тому має три питання:
1. Скажіть, будь ласка, чи можу я розраховувати на пенсію за віком? Мій стаж на серпень місяць складає 41 рік, 10 місяців, але два роки я працював у місті Пенза, у філармонії. Всі інші місця моєї роботи були в Одесі, спочатку за Радянського Союзу, потім в Україні з моменту, коли наша країна стала незалежною державою.
2. Я маю йти до пенсійного фонду з трудовою книжкою? Чи можна зараз все оформити через е-програми?
3. Як у моєму випадку нараховується пенсія: за всі часи чи за останній якийсь період, можливо, роки?
Що буде із російським стажем?
Якщо з документами все гаразд, то пенсію призначать уже цього року. На сьогодні для цього достатньо мати 31 рік стажу. Роки роботи в Пензі, швидше за все, не зарахують, навіть якщо це було за радянських часів.
Україна та Росія вийшли з пенсійної угоди та за новими правилами підтвердити російський стаж в Україні сьогодні практично неможливо. Але й без цього стажу ви маєте непогані шанси на своєчасне призначення пенсії за віком.
Як оформити пенсію не виходячи із дому?
Сьогодні справді можна оформити пенсію, не виходячи з дому. Для цього необхідно зареєструватись на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду за допомогою електронного підпису. Дані про зарплату з 2000 року та весь стаж з 2004 року в Пенсійному фонді вже є. Залишається оцифрувати трудову книжку, яка підтверджує стаж до 2004 року, тобто надіслати через «особистий кабінет» копії цього документа.
Заяву на призначення пенсії можна подати навіть у додатку "Дія". Але якщо ви не дуже товаришуєте із сучасними електронними технологіями, то можете за старим способом відвідати місцеве відділення ПФУ особисто.
Від чого залежить розмір пенсії?
Розмір пенсії залежить від стажу та заробітної плати. Як уже зазначено, стаж до 1 січня 2004 року підтверджується трудовою книжкою та іншими паперовими документами, а після цієї дати – даними про сплату страхових внесків.
Зарплату призначення пенсії стягують за період роботи з 1 липня 2000 року по моменту призначення пенсії. З цих даних визначається індивідуальний коефіцієнт зарплати протягом усіх років. А потім він множиться на середню зарплату по Україні за останні три роки та на коефіцієнт стажу.
За бажанням можна додатково донести довідку про зарплату за 5 років до 1 липня 2000 року. Якщо це буде вигідно, його також врахують під час обчислення.
Коли подавати документи?
Якщо вам ще не виповнилося 60 років, то є сенс подати заяву на призначення пенсії після нового року, тому що в такому разі при розрахунку візьмуть середню зарплату по країні не за 2021-2023 роки, а вже вищу – за 2022-2024 роки, і при цьому ви не втратите пенсію, бо її доплатять заднім числом від дня народження.
Також, нова допомога для пенсіонерів: як отримати 4,5 тисячі гривень.