На місяць по 4500: українцям готують нову соцдопомогу, але від дечого доведеться відмовитися

На місяць по 4500: українцям готують нову соцдопомогу, але від дечого доведеться відмовитися

У перші дні жовтня Міністерство соціальної політики України винесло на обговорення проект ухвали про надання базової соцдопомоги сім'ям з низькими доходами. Цього разу наші шановні читачі дізнаються чи справді це буде на краще, чи є "підводне каміння".

У цьому допомогли розібратися експерти з пенсійних питань видання "На пенсії".

Соціальна допомога, скріншот: YouTube

Від чого доведеться відмовитись?

Метою експериментального проекту є забезпечення підтримки сімей із низькими доходами. Отже, не йдеться про щось принципово нове, а лише про певну зміну підходу до надання нинішньої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Перша відмінність – те, що допомогу можна буде оформити простіше: менше папірців, менше бюрократії тощо.

Друга відмінність – розмір допомоги може збільшитися, але заради цього доведеться відмовитися від виплат, які вже є.

Соціальна допомога, скріншот: YouTube

Хто та як зможе подати заяву?

Відтак заяву на отримання базової соціальної допомоги можна буде подати через ЦНАП, через відділення Пенсійного фонду або в електронному вигляді через «Дію».

Якщо, припустимо, людина подаватиме заяву через «Дію», то до неї одночасно підтягуватиметься інформація з усіх можливих державних реєстрів і не потрібно буде збирати купу довідок, як це робилося раніше: про отримання інших посібників, про наявність певних статусів, про доходи і т.п.

Соціальна допомога, скріншот: YouTube

Заяву на базову соцдопомогу зможе подати член сім'ї, який отримує хоча б одну з таких виплат:

- соцдопомога малозабезпеченим сім'ям;

- на дітей одиноким матерям;

- на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях;

- тимчасова допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідомо;

- на проживання внутрішньопереміщеним особам;

- соцдопомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.

Можна залишитися взагалі без виплат

При оформленні базової соцдопомоги людина має дати згоду про припинення виплат усіх цих допомог, якщо вони були раніше призначені одному або декільком членам зі складу сім'ї.

Раніше чиновники запевняли, що йдеться про об'єднання кількох видів соціальної допомоги в одне. На практиці сім'ї доведеться відмовитися від усіх перерахованих вище соціальних виплат заради однієї, вищої.

Базова соціальна допомога, як і нинішня допомога незаможним, призначатиметься на шість місяців. У деяких випадках її можна буде продовжити автоматично ще на півроку (але не більше, ніж протягом терміну реалізації експериментального проекту).

І тут сім'я може зіткнутися із ризиком. Коли виплата базової допомоги закінчиться, отримувати старі види соціальної допомоги члени сім'ї вже не зможуть, бо самі написали заяву про відмову від цих грошей.

Яким буде розмір допомоги?

Розмір базової соцдопомоги визначається як різниця між сукупним розміром базової величини для кожного члена сім'ї та середньомісячним сукупним доходом сім'ї.

Принцип той самий, що ми описували раніше про призначення допомоги незаможним сім'ям (або газета "На пенсії" №41 від 8 жовтня). Тільки замість прожиткового мінімуму тепер підставлятиметься новий, більш високий, показник – базова величина.

Базову величину планують встановити на рівні 4500 гривень. Розмір базової величини для сім'ї визначатиметься на рівні 100% від зазначеної суми для першого члена сім'ї (що подає заяву) та 70% – для кожного наступного члена сім'ї, відповідно до яких розраховується допомога.

Для кожної дитини віком до 18 років та осіб з інвалідністю I або II групи розмір базової величини також визначатиметься на рівні 100%.

приклад. Припустимо, у сім'ї є жінка, неповнолітня дитина та бабуся (без групи інвалідності). Базова величина для такої родини становитиме 12 150 гривень (4500+4500+3150). Якщо сукупний дохід такої сім'ї буде меншим за зазначену суму, то держава доплачуватиме різницю між доходом сім'ї та цією базовою величиною.

Чого чекати на пенсіонерів?

Базова допомога пенсіонерам розраховуватиметься пропорційно до їх страхового стажу:

- щонайменше 10 років стажу – до 2385 гривень (53%);
- від 10 до 20 років стажу – до 2790 гривень (62%);
- від 20 до 30 років стажу – до 3150 гривень (70%);
- понад 30 років стажу – до 3960 гривень (88%).

Ця норма стосуватиметься, між іншим, тих, хто не має права на пенсію та після досягнення 65 років претендуватиме на державну соцдопомогу. І така допомога буде дещо вищою за нинішню, що дорівнює прожитковому мінімуму – 2 361 гривня.

Пенсіонерам із великим стажем, але маленькими пенсіями виплати також зможуть трохи підтягнути щонайменше до 3 960 гривень. Зауважимо, що це не доплата до пенсії, а різниця між розміром пенсії та зазначеною сумою допомоги.

Соціальна допомога, скріншот: YouTube

Чому переглянули старий законопроект?

Йдеться про базову чи універсальну соцдопомогу йде вже не перший рік. Про цю ініціативу розповідала ще попередня міністерка соціальної політики Марина Лазебна у 2021 році. Потім естафету підхопила голова міністерства Оксана Жолнович.

Тоді реформу обіцяли запровадити з 2023 року, потім називалися інші дати. У попередньому варіанті законопроекту про базову соцдопомогу стояла дата – 1 січня 2024 року. Згодом Оксана Жолнович повідомила, що це станеться у кращому випадку з 1 липня 2024 року, якщо Верховна Рада за нього вчасно проголосує.

Як бачимо, дата давно минула. Більше того, про законопроект, який мав розглядати парламент, тепер взагалі не йдеться. Наразі представлено експериментальний проект, який має затвердити Кабмін. У документі йдеться про те, що експеримент слід реалізувати до 31 грудня 2026 року.

Якщо не чіплятися до дат, тобто й цікавіші цифри. Минулого року Оксана Жолнович передбачала, що базова величина може становити 6 тисяч гривень, а не 4500 гривень, як передбачається зараз. Відсотки для пенсіонерів також планували встановити більше: 60%, 70%, 80% і 100% відповідно замість зазначених вище 53%, 62%, 70%, 88%. У такому разі пенсіонери зі стажем від 30 років могли б розраховувати на допомогу від держави у розмірі до 6 тисяч гривень.

Очевидно, таких грошей у бюджеті немає, тому ініціативу довелося переглядати, а доплати, якщо їх і затвердять, стануть для багатьох суто символічними.

Виплати. Фото: скрін youtube

Що ж у результаті?

Це лише проект і лише експериментальний. Він поки що не затверджений. Коли він запрацює і чи запрацює повноцінно, наразі невідомо. Це не абсолютне нове, а лише спроба переформатувати вже існуючу допомогу малозабезпеченим сім'ям.

У проекті є суперечливі нюанси: сьогодні ви отримуватимете трохи більше, ніж учора, а завтра не отримаєте взагалі нічого. Незважаючи на те, що суми та відсотки порівняно з попереднім варіантом законопроекту зменшено, на реформу все одно потрібно чимало додаткових коштів.

А, як відомо, витрати на соціалку 2025 року навпаки планують скоротити, якщо вірити проекту держбюджету на 2025 рік.

Також, не лише мобілізація: які соціальні послуги зобов'язані надавати ТЦК українцям — список.

Поделиться сюжетом

Последние новости

Верховная Рада приняла закон: какие нововведения готовятся в армии

"Нафтогаз" предупредил украинцев об отоплении: известно, что нужно сделать перед включением тепла в жилище

Внук и дед из Одессы наладили международный наркотрафик в детских игрушках

Кличко: Столица подготовила к зиме 550 единиц снегоуборочной техники и сделала запас соли и песка

В СНБО отреагировали на фейк z-пропаганды о массированных ракетных ударах

За «обломками» по НПЗ в Саратове стоит Главное управление разведки

Отдых от Dota 2, ведь студия Blizzard готовится к анонсу ремастера Warcraft II

Массированная ночная атака по Одессе: есть жертвы и раненые, жуткие кадры

Как могут измениться коммунальные платежки в 2025 году

"Укрзализныця" оскандалилась из-за русского языка

Переломный момент: Генсек НАТО рассказал, почему войска КНДР в Европе меняют правила игры

Дочь Маска из-за победы Трампа приняла важное жизненное решение

Миллионные долги побуждают к повышению тарифов: вода из крана может стать дорогим удовольствием

Фиксировал размещение военных объектов: ТЦКшник сливал россиянам позиции ВСУ

Войска РФ атакуют ВСУ химическими боеприпасами: за октябрь было более 320 случаев