Пенсійні рахунки ВПО під загрозою: правозахисники виступили проти нового законопроєкту

Пенсійні рахунки ВПО під загрозою: правозахисники виступили проти нового законопроєкту

Правозахисні організації обурилися новим законопроєктом, який пропонує вилучати кошти з рахунків внутрішньо переміщених осіб (ВПО), якщо ті не користувалися своїми пенсійними рахунками в Ощадбанку більше року. Ці гроші планують повернути до Пенсійного фонду України. За підрахунками, йдеться про значну суму – 11,3 мільярда гривень.

Активісти впевнені, що такий крок порушує права людей і пояснюють чому. По-перше, пенсія – це власність громадянина, і вилучати її без вагомих причин – незаконно. За Конституцією України та міжнародними правами, ніхто не може бути позбавлений свого майна безпідставно.

А пенсійні виплати, хоч і не лежать у вас у кишені, все одно вважаються власністю. Європейський суд із прав людини неодноразово підтверджував це у своїх рішеннях.

Ощадбанк

По-друге, вилучення коштів торкнеться лише певної групи людей – ВПО, що має вигляд дискримінації. Правозахисники побоюються, що це може створити прецедент, де держава почне втручатися у власні кошти інших громадян.

Уряд обіцяє, що якщо людина знову заявить про себе в Ощадбанку, пенсію буде повернуто. Але правозахисники вважають, що сам факт вилучення коштів уже підриває довіру до системи. Вони закликають переглянути законопроект та врахувати інтереси людей, особливо тих, хто постраждав від війни.

Пенсіонерка

Згідно із законом, ніхто не може бути позбавлений своєї власності, якщо це не передбачено Конституцією та іншими законами України. А примусове відчуження майна допускається лише у виняткових випадках, наприклад, під час воєнного стану, і при цьому повна компенсація вартості є обов'язковою.

Крім того, механізм примусового відчуження регулюється окремим законом і бюджетний закон не може встановлювати подібні правила. У проекті бюджету на 2025 рік не повинно бути норм, які дозволяють вилучення грошей із рахунків ВПО, якщо ті не використовувалися протягом року.

Такі дії суперечать чинним правовим актам, які вимагають рішення суду, або спеціального договору з банком для списання коштів з рахунків громадян.

Грошова допомога для ВПО

До того ж, якщо банк помилково списує гроші з рахунку клієнта, він зобов'язаний негайно повернути кошти відповідно до статті 1073 ЦКУ та закону "Про платіжні послуги". У такому разі ВПО можуть вимагати повернення коштів і навіть пеню від банку.

Правозахисники наполягають, що вилучення грошей через їхнє невикористання створює загрозу для внутрішньо переміщених осіб, які й так постраждали від війни. Вони закликають депутатів усунути цю норму з бюджету, щоб не порушувати майнові права людей.

Крім того, Знай.ua повідомляв, не дайте свекрусі стати вашим гіршим кошмаром: 2 простих правила для перемоги у суперечках

Поделиться сюжетом

Последние новости

ВОО "Ассоциация налогоплательщиков Украины" проведело церемония награждения победителей Всеукраинского Рейтинга "Честный налогоплательщик - 2023"

Кандидатура Тины Кароль вызвала возмущение: в чем причина

Армия рф может готовить наступление на Запорожье: эксперты рассказали, с какими вызовами столкнется Украина

Налоги в Украине могут взлететь: ищут решения

Make Russia small again: Зеленский надел оригинальную футболку

Защитить платежную карту от мошенников: клиентам Сбербанка раскрыли эффективный способ

Украинцам предоставят более 3000 гривен помощи: как получить деньги

Какие цветы можно посадить в октябре на участке, чтобы они успели прижиться: секреты садоводов

Теракт в Турции: возросло количество погибших на оборонном предприятии

Обучение детей в польских школах: о чем нельзя забывать родителям

Как приготовить аджику на зиму: простой и бюджетный рецепт

Должен попросить у министров: известный продюсер подсказал Олегу Виннику, как вернуться в Украину

Обменники готовят новый курс валют: доллар заметно изменится к концу недели

Госэкоинспекция начала сотрудничество с Ассоциацией малых городов Украины

Как планируют изменить НМТ в 2025 году