Україна має скористатись форс-мажором і просити ЄС про відтермінування CBAM – Укрметалургпром

Україна має скористатись форс-мажором і просити ЄС про відтермінування CBAM – Укрметалургпром

Український уряд має розпочати переговори з ЄС щодо відтермінування дії механізму CBAM для України, спираючись на війну як форс-мажорну обставину, яка має руйнівні наслідки для економіки та промисловості країни.

Про це заявив президент ОП «Укрметалургпром» Олександр Каленков на конференції «Український експорт. Вікно відкривається?» у Києві.

Він нагадав, що з 1 січня 2026 року в Євросоюзі уже почав працювати механізм транскордонного вуглецевого регулювання або ж CBAM, відповідно до якого імпортні товари, виробництво яких пов’язане зі значними викидами вуглецю, обкладатимуться додатковими тарифами. Таким чином ЄС хоче захистити європейських виробників, які вже здійснюють спеціальні виплати в межах європейської системи торгівлі квотами на викиди вуглецю. Із 2026 року CBAM застосовуватиметься до продукції цементної галузі, заліза, сталі, алюмінію, добрив та електроенергії.

«Уже з 1 січня 2026 року ми будемо змушені платити гроші (в межах CBAM – ред.). В директивах ЄС є можливість відтермінування по форс-мажорним обставинам, які мають руйнівні наслідки для економіки та промисловості країни. Війна це форс-мажор з такими руйнівними наслідками. Тож дуже важливо вже зараз говорити з європейськими колегами про задіяння механізму форс-мажору і відтермінування CBAM для українських товарів. В ситуації, коли ми експортуємо більшість продукції в Європу, це буде великий удар для української економіки, якщо ми зараз не будемо цим займатися. І мова не тільки про металургію, оскільки нове регулювання торкнеться будь-якої продукції, яка споживає електрику, наприклад. Всі будуть платити – хто більше, хто менше», – пояснив Каленков.

Наразі в ЄС діє перехідний період щодо впровадження CBAM, в межах якого з 1 серпня 2024 року компанії, які постачають товари до ЄС, мають передавати власні розрахунки викидів, що стосуються не тільки власних вироблених товарів, а й викидів, що сформовані в процесі виробництва сировини, яка використовується у виробничому процесі. З 2026 року треба буде підтверджувати дані про викиди за допомогою незалежних компаній верифікаторів та купувати відповідні сертифікати на викиди у разі перевищення норм ЄС.

Нагадаємо, раніше видання Politico заявило, що Європа однією рукою допомагає Україні з фінансуванням, а іншою – вводить вуглецеве мито СВАМ, через який Україна буде щороку втрачати 1,4 млрд євро. Водночас, цих збитків можна уникнути, якщо розпочати переговори з ЄС, адже закон про СВАМ має норму, за якою країна може отримати пільги від сплати податку, якщо вона має форс-мажорні обставини. Зважаючи, що у нас – повномасштабна війна, є всі підстави просити у ЄС відстрочку у цьому питанні.

У свою чергу голова Комітету промислової екології та сталого розвитку ЕВА, директор GMK Center Станіслав Зінченко заявив, що введення СВАМ призведе до переформатування торговельних потоків і збільшення фінансового навантаження на вуглецеємний імпорт. Для України наразі це мито означає тільки втрати, тому бізнес просить уряд посприяти поступовому запровадженню СВАМ.

Поделиться сюжетом

Последние новости

Как украинским военным и гражданским обойти сложности в получении прав и денег после плена в рф

Россияне атаковали Киев: какие последствия

Фикрет Шабанов назвал основные центры силы в мире: «Они сейчас ведут борьбу за лидерство»

Генштаб ВСУ удивил данными в сводке по уничтоженным самолетам

Екатерина Осадча тронула поклонников поздравлениям Ильи

Уже и макароны с сосисками – роскошь: супермаркеты взвинтили цены до небес

Есть шансы пройти зиму без отключений света: в "Укрэнерго" поделились обнадеживающим прогнозом

Перерасчет пенсий: кто получил повышение, а кто остался без изменений

Как подготовить комнатные растения к зиме: воспользуйтесь советами опытных хозяек

Украинец не пустил газовщиков в дом и вынес им счетчик: что стоит за этой "переходной схемой"

"Новая почта" обновила тарифы: сколько будет стоить доставка

С вкусной начинкой: звезда "Мастер Шеф" дал простой рецепт тертого пирога

Безумно вкусная пицца за 5 простых шагов

Осталось несколько дней: украинцы должны срочно представить показатели счетчиков

Готовят строгий запрет и школьникам, и учителям: будут наказывать за разговоры