Київ починається з Хрещатика: загадкова історія і стародавні фото головної вулиці столиці
Київ зустрічає своїх гостей з парадного входу – Хрещатик, головна та центральна вулиця міста, що простяглася на 1200 метрів. А колись це була глибока долина, що відокремлювала Верхнє городище від Печерська, прорізана ярами, яка називалася Хрещата (хрещена).
Про це повідомляє "Апостроф".
Біля Кловського лісу з долини випливав струмок, що згодом злився з Кловом і впадав у Либідь. Після спустошливих набігів монголо-татар долина обезлюдніла, а озеро перетворилося на топке Козяче болото.
Читайте також: Як виглядала вулиця Прорізна у Києві у 1950-х роках: унікальні фото
Протягом багатьох років Хрещатий яр залишався незаселеним, поки розділ Речі Посполитої не змістив центр торгівлі до Києва. Місто стрімко зростало, і більшість ділянок діставалося високопосадовцям, купці та дрібні службовці задовольнялися лише третиною виділеної землі.
Першим кам'яним будинком на Хрещатику став двоповерховий класичний палац поміщика Онуфрія Головинського, збудований у 1797 році. Цілих півстоліття він залишався єдиним "кам'яним островом" у Хрещатій долині, де розміщувалася центральна губернська поштова контора.
У першій половині ХІХ століття архітектор Андрій Меленський створив на місці нинішнього Українського дому перший міський театр із дерева. Проіснувавши лише кілька років, він був розібраний.
Остаточно Хрещатик став адміністративним центром міста після зведення у 1874-1876 роках будівлі Міської думи на Хрещатицькій площі (колишньому Козячому болоті, нині – Майдані Незалежності).
Хрещата долина поступово забудовувалася триповерховими будинками, прикрашеними балконами та ліпниною у стилі віденського ренесансу та модерну. У них розміщувалися магазини, ресторани та контори.
На початку ХХ століття Хрещатик дуже сильно змінився: замість кінних трамваїв з'явилися електричні, а вулицею полетіли перші автомобілі. У будинках, збудованих чи перебудованих у стилі ар-нуво, відкривалися банки, аптеки, виставкові зали та кінотеатри.
Хрещатик перетворився на торгове серце Києва, зосередивши у своїх будинках близько 2000 торгових точок.
Новим символом Хрещатика став відкритий у 1910 році Головний поштамт – одна з найрозкішніших будівель міста, збудована у неокласичному стилі. Його прикрашали гранітні барельєфи, мозаїчні панно та мальовничі плафони.
Кияни пишалися своїм Хрещатиком, вважаючи його однією з найкрасивіших вулиць Європи. Його називали "Малим Парижем" та "Київською вітриною".
У 1941 році фашистські загарбники варварськи знищили Хрещатик, перетворивши його на руїни. Але після війни вулиця відродилася з попелу, ставши символом сили та стійкості киян.
Сучасний Хрещатик – це гармонійне поєднання історичних будівель та сучасних споруд. Вулицю прикрашають фонтани, пам'ятники, виставкові галереї та театральні майданчики.
У 2013-2014 роках Хрещатик став епіцентром подій Революції Гідності, перетворившись на символ боротьби за європейські цінності та права людини. Сьогодні Хрещатик – це не лише головна вулиця Києва, а і його гордість, уособлення багатовікової історії та духу міста.
Раніше ми публікували цікаві факти про лівий берег Києва.
- Вас може зацікавити:
За три дні згоріло понад дві тисячі будинків: в 1811 році в Києві сталася одна з найбільших пожеж в історії, фото
Відома ще за часів Київської Русі: як виглядала Львівська площа у Києві на початку минулого століття, фото
Небом перевезли 200 пасажирів: в 1911 році над Києвом курсував дирижабль, архівні фото